tipy od místních

přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

HRAD HNĚVÍN, PŘESUNUTÝ KOSTEL

DOMINANTY MĚSTA MOSTU

V Mostě určitě vyjeďte na hrad Hněvín, odkud je nádherný výhled na Krušné hory i České středohoří na druhé straně. Shora uvidíte jezero Most i přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, který doporučujeme navštívit, včetně chráněné kavárny V Duchu, ta se nachází hned vedle v prostorách bývalého špitálu.

Staré město Most ustoupilo těžbě uhlí, bylo zbouráno a obyvatelé přesunuti do nového města Mostu = do paneláků. Proto stávající město Most postrádá starší architekturu.

Ze starého města Mostu byl v roce 1975 přesunut děkanský kostel, po 4 kolejích zdolal cestu přes 840 metrů. Až se budete v Mosteckém jezeře koupat, mějte na paměti, že pod Vámi bývalo nádherné město s bohatou architekturou, která připomínala Prahu. Po ukončení těžby byl lom v rámci rekultivace krajiny zatopen, což trvalo zhruba 6 let (včetně dvouletého přerušení). Jezero Most bylo pro veřejnost otevřeno v roce 2020.

PROCHÁZKY MĚSTEM

KAM (NE)CHODIT

Z hradu Hněvín budete mít výhled na celý Most, uvidíte náš mostecký mrakodrap SHD (bývalé sídlo Severočeských hnědouhelných dolů), který svého času býval nejvyšší budovou v ČR, terasovou budovu hotelu Cascade (dříve nesl název Murom), uzavřený kulturní dům Repre s kopulí Planetária, který čeká rekonstrukce, a budovu divadla architekta Ivo Klimeše, které v centru aktuálně vlastně jako jediné funguje, jak má.

Centrum města je bohužel zanedbané, teprve ho čeká rekonstrukce, která by ho měla oživit a přivést do něj přirozený městský ruch a návštěvnost. Pokud jste ovšem milovníky architektury 70. a 80. let a chcete budovy vidět zblízka, doporučujeme centrum Mostu navštívit během dne. Hezké tipy naleznete v článku „Letem Mostem“.

Centrum města je bohužel obklíčeno tzv. vyloučenými lokalitami, kam nedoporučujeme zejména ve večerních hodinách chodit.

Vyloučené lokality v centru města lemují tř. Budovatelů. Jedná se zejména o podlouhlou čtvrť „Stovky“ (bloky domů začínající č. 100) a vysoké věžáky a jejich okolí v ulicích U Věžových domů a M. G. Dobnera.

hrad Hněvín
zámek Jezeří a lom ČSA

TĚŽBA UHLÍ A REKULTIVACE KRAJINY​

KAM SE PODÍVAT

Jednoznačně navštivte zámek Jezeří (18 km od jezera Most), který se nově řadí mezi Národní kulturní památky. Rozprostírá se pod ním stále funkční hnědouhelný lom ČSA. Uvidíte tu rozhraní dvou světů – Krušné hory a krajinu zasaženou těžbou uhlí, která se chýlí ke svému konci. Současně tu můžete nahlédnout do středověké štoly a navštívit zříceninu Čertovy kaple.

Pokud máte čas, doporučujeme udělat si v Mostě procházku na rekultivovanou důlní výsypku s výhledem na lom Vršany, kde zdálky uvidíte monstrózní rypadla (dalekohled si vezměte s sebou, pokud máte). Těžit se tu bude až do roku 2052, následně krajinu čeká rekultivace a zatopení, jako se tomu stalo u jezera Most. PS: Po cestě na výsypku se zastavte u street food stánku MarinGODka (top!).

Přímo v Mostě můžete dále navštívit Autodrom, Hipodrom, jezero Matylda, kde je k dispozici i půjčovna paddleboardů a příjemná inline dráha, Alpakárnu, kterou si s celou rodinou zamilujete, a moderní skákací arénu Jump Family, kde si užijete klasické i sportovní trampolíny, překážkové dráhy a příjemnou kavárnu.

Z dalších výletů v okolí doporučujeme zajet do Zooparku Chomutov, kde je úchvatné medúzárium, do Pohádkového lesa v Bílině, kde objevíte volně přístupné pohádkové postavy, bludiště a opičí dráhu, nebo do Botanické zahrady v Teplicích.

KDE SE NAJÍST A CO V MOSTĚ NAVŠTÍVIT

MÍSTNÍ TIPY

Pokud v Mostě hledáte restauraci, která Vás neurazí jídlem, velikostí porcí ani cenami, zamiřte do restaurace Švejk. Až posedíte na terásce, můžete navštívit Oblastní muzeum, které se nachází hned vedle a u kterého můžete bezplatně parkovat.

Za nejvyhlášenější restauraci v Mostě je považována restaurace El Toro, která je nedaleko. Vaří dobře, mají super burgery, steaky a terasu.

V Mostě bohužel nemáme výběr opravdu dobrých restaurací, můžeme se pyšnit krásnou přírodou, ale gastronomickými zážitky úplně ne.

PS: Do Severky běžně místní nechodí, oblíbená knajpa je to opravdu jen v seriálu Most! aneb #dyckymost

jezero Most, Mostecké jezero
jezero Most, Mostecké jezero

KDE SE UBYTOVAT A KDE NAKUPOVAT

V MOSTĚ A OKOLÍ

Most je krásný díky okolní rekultivované přírodě. Dobrý tip na ubytování je hotel Pohádka na úpatí kopce Ressl a v blízkosti rekultivované důlní výsypky, o které jsme se již zmínili. V hotelu najdete i příjemnou restauraci.

Další dobrou možností přímo v Mostě je rekreačně-sportovní areál Benedikt, který má zároveň velmi pěknou restauraci s terasou, krásné okolí a nabízí ubytování i bowling.

Pokud si potřebujete nakoupit, dobrou volbou jsou obě prodejny LIDL v Mostě a velká prodejna Tesco. Kabelky a peněženky si v Mostě hlídejte všude, v těchto supermarketech se ovšem dočkáte opravdu čistého a klidného prostředí.

Za velkými nákupy, pokud se zkazí počasí, doporučujeme vyrazit do Teplic, kde můžete zajít i do multikina.

TIPY PRO DOBRODRUHY

V MOSTĚ A OKOLÍ

Pokud Vás zajímají uhelné lomy opravdu zblízka, sledujte nabídku exkurzí Uhelného safari. Přes léto pořádají exkurze do těžebních lokalit. Vyplatí se sledovat termíny spuštění rezervací, bývají velice rychle obsazené.

Dobrodružné výpravy Krušnohořím pořádá i agentura Offroadsafari. Jejich průvodci znají místní krajinu i historii jako své boty, vědí, kam Vás vzít, jak navodit super atmosféru, a po skončení exkurze s Vámi rádi posedí a opečou buřty (doporučujeme vzít si s sebou nějaký drink, ať hostitele nevyjíte a nevypijete).

Navštívit můžete i důlní štoly v Mikulově. Počítejte, že se budete krčit v nízkých a úzkých chodbách, kde je v každém ročním období trochu zima a vlhko. S sebou si vezměte holínky a teplé oblečení, u kterého Vám nebude líto, když se zamaže blátem. Plášť a přilbu Vám zapůjčí. Předem je lepší se telefonicky informovat, co která trasa obnáší.

Pokud se nebojíte výšek, vydejte se do Elektrárny Ledvice, kde si můžete užít komentovanou exkurzi. Uvidíte turbíny, chladicí věž, kotelnu s mlýny na drcení uhlí a navštívíte nejvyšší rozhlednu v ČR (vysokou 140 m!). Exkurze areálem elektrárny se konají vždy v sobotu od 11.00 a 13.00 hodin a je nutné se na ně předem objednat. S sebou potřebujete pevnou uzavřenou obuv a dlouhé kalhoty. Součástí moderní expozice je i část zaměřená na rekultivaci krajiny a obnovitelné zdroje energie, kterým se Skupina ČEZ dlouhodobě věnuje. Vstup je v rámci podpory vzdělávání bezplatný.

Pokud jste milovníci jezer a chcete kromě Mosteckého jezera objevovat další, navštivte jezero Milada za Teplicemi. Můžete zde absolvovat i profesionální potápěčský kurz.

jezero Most, Mostecké jezero

JEZERO MOST

Parkování, vstupné, zapůjčení lehátek… Kompletní informace.