Mapa jezera Most

jezero most

mostecké jezero

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Bezplatné parkování u hlavní pláže (200 parkovacích míst a další stání opodál)
 • Vstup zdarma
 • Cyklostezka kolem celého jezera Most (okruh 9 km)
 • GPS: 50.526617, 13.648818

 

HLAVNÍ PLÁŽ

 • Oblázková pláž, plovoucí přístupová mola, převlékárny a pítka
 • Toalety a lehátka k zapůjčení zdarma (Lehátka po odchodu nenechávejte na molech, ať nespadnou do vody a neutopí se!)
 • Dětská hřiště (včetně krásného vraku lodi a balanční stezky, mrkněte do naší fotogalerie)
 • 3 trvalé stánky s občerstvením, další food trucky sezónně během léta
 • Nabíjecí stanice pro elektrokola
 • 3 pláže pro psy (na hlavní pláži své chlupáče ani jiná zvířata, prosím, nekoupejte)
 • Do vody neskákejte, pod vodou jsou umístěné kamenné vlnolamy. Bezpečí na prvním místě!
 • U jezera zatím není možné tábořit, stanovat ani rozdělávat oheň (Kemp se připravuje, těšte se!)
 • K jezeru zajíždí autobus č. 16 a doubledecker (patrový autobus)
 

Okolí jezera Most aktuálně nedisponuje kempem ani půjčovnou paddleboardů / šlapadel / lodiček. Tipy na výlety, ubytování, místní restaurace i půjčovnu paddleboardů naleznete ZDE

Kompletní Návštěvní řád území jezera Most naleznete ZDE

Cyklostezka kolem jezera Most je ideální k procházkám a jízdě na kole. Jízda na kolečkových bruslích PO CELÉ DÉLCE okruhu je vhodná pouze pro pokročilé sportovce. Okruh je pro jízdu na inline bruslích dost úzký. U severní pláže pro psy a v okolí klidové zóny pro faunu a flóru se navíc nachází úseky s velkým převýšením. Strmé klesání v těchto místech vyžaduje dobrý styl jízdy a značnou kondici.
#jezeromost

STARÉ MĚSTO MOST

CO BÝVALO NEJEN POD VODOU

Jezero Most se nachází v místě bývalého královského města Most. Tzv. „starý Most“ musel ustoupit těžbě uhlí, město bylo v letech 1965 až 1987 zbouráno a obyvatelé vystěhováni do paneláků.

Ve hnědouhelném dolu se přestalo těžit v roce 1999. Následně probíhala rekultivace krajiny včetně napouštění Mosteckého jezera z řeky Ohře, to trvalo zhruba 6 let. Až se budete v jezeře Most koupat, mějte na paměti, že pod Vámi bývalo nádherné město s bohatou architekturou, která připomínala Prahu.

Ze starého města Mostu byl mimo jiné zachráněn děkanský kostel. Během necelého měsíce byl na kolejích přesunut o 841,1 m, aby nebyl zbourán jako zbytek gotického města. Přesun kostela je zapsán do knihy Guinessovy knihy rekordů jako nejtěžší předmět (12.000 tun) přepravovaný po kolejích.

V místě, kde ve starém Mostě býval děkanský kostel, byly vysázeny kaštanovníky, třešně a moruše. Stromy spolu s cestičkami kopírují původní tvar kostela. Hned vedle jsou umístěny původní ocelové konstrukce kolejnic, po kterých byl kostel přesunut. Můžete odsud vidět špičku věže přesunutého kostela a je odsud nádherný výhled na Hněvín. GPS souřadnice: 50.523091098032936, 13.642579657315293

Původní umístění děkanského kostela ve starém Mostě
Při příjezdu k hlavní pláži míjíte hned dva kruhové objezdy. U prvního z nich bývala ve starém Mostě hasičárna, klášter a obytná čtvrť. U druhého radnice, muzeum, budova soudu a věznice, pošta a směrem k jezeru divadlo – tedy historické centrum města. V místě hlavní pláže a zóny pro plavce se nacházely obytné domy, 5 škol a vlakové nádraží. Až si půjdete zaplavat na hlavní pláži, pamatujte, že přímo pod Vámi bývala dívčí ZŠ.
#starymost
Mapa zmizelého města Mostu Mapa jezera Most

Na jezero Most za koupáním a sportem

Koupání, vodní sporty, běh a cyklistika na jezeře Most

Jezero Most má průzračně čistou vodu, koupání si tu užijete, jen si na oblázkovou pláž raději vezměte karimatku s polstrováním, kdyby byla lehátka, která jsou tu k zapůjčení zdarma, obsazená. U jezera Most nejsou plavčíci, koupání je na vlastní nebezpečí.

Mostecké jezero je ideální volbou pro bezmotorové vodní sporty, jako jsou kiting, windsurfing, paddleboarding, kanoistika a veslování nejen na dračích lodích.

Motorová plavidla včetně vodních skútrů jsou na jezeře Most zakázána. Jezero je neprůtočné, nemá žádný přirozený přítok ani odtok a nesmí docházet ke znečištění vody.

Z důvodu udržení čistoty vody je na jezeře Most zakázán i rybolov. Dravé ryby mají významný vliv na kvalitu vody, přirozeně brání přemnožení kaprovitých ryb, které se živí zooplanktonem, přirozeným nepřítelem sinic. Bez vyváženého složení rybí obsádky by se tedy voda v jezeře Most mohla brzy stát zelenou, kalnou a páchnoucí.

Kolem jezera Most se táhne okruh (9 km) vhodný pro běh a cyklistiku. S menšími dětmi doporučujeme okruh spíše na procházku anebo jízdu v cyklovozíku, cyklostezka je totiž úzká a relativně rušná. Milovníkům inline bruslení raději doporučujeme okruh kolem jezera Matylda, kde je inline dráha širší.

Na hlavní pláži je kromě dětských hřišť i víceúčelové pískové hřiště s brankami pro míčové sporty. Jen počítejte s tím, že míč budete často honit dole u borovic, jelikož tu zatím chybí ochranné záchytné sítě.

Pokud se rozhodnete jezero Most obejít, vyjděte i nahoru na Vyhlídku na severních svazích. Najdete tu řopík (bunkr), který se komunisté v roce 1982 neúspěšně snažili zničit, jelikož stál přímo na okraji lomu, a tak měli obavy, aby nespadl do šachty, kde se v tu dobu těžilo. Nepomohl Semtex ani bagry, řopíku jen pošramotili fasádu a stojí tu dodnes.

Nedaleko se nachází další lehké opevnění vzor 36 (předchůdce řopíků), to bylo před několika lety dvěma jeřáby přemístěno, jelikož stálo v ose nově vybudované silnice kolem jezera Most. 

V roce 2024 po Olympijském festivalu u jezera Most zůstane u hlavní pláže nový skatepark a kurt na beachové sporty.

Za fotografie děkujeme místnímu fotografovi Zdeňku Kovařikovi

paddleboarding na jezeře Most; autor fotografie: Zdeněk Kovařik

Na jezero Most pro radost

Naši ambasadoři uvádí jezero Most ve známost

Jezero Most je vyhlášenou výletní destinací a místem setkávání. Potkáte tu místní, přespolní i turisty.

Sportovat sem vyráží i místní úspěšní sportovci, mezi které se řadí například lokální patriotka a úspěšná sportovkyně Lucie Pailová. Na jezeru Most ji můžete potkat na skatu, na paddleboardu, cvičit na hlavní pláži a samozřejmě plavat.

Na okruhu kolem jezera můžete potkat Radka Lišku alias fotra v běhu. Jeho osobní běžecký blog na Instagramu doporučujeme sledovat pro načerpání sportovní inspirace a motivace. #fotrivbehu nás baví!

V rámci kondičního tréninku v přípravě na kvalifikaci na letní olympiádu k jezeru pravidelně vyráží běhat i Veronika Dobiášová, závodní hráčka badmintonu se specializací na dvouhru žen, které dlouhodobě fandí celý Most.

V zimní sezóně u jezera Most můžete potkat Davida Vencla, freedivera a otužilce, který Vás do otužování rád zasvětí. Otužovat se na jezero chodí i Sandra Nobstová, lektorka zdravého pohybu a trenérka místních krasobruslařů.

sportovkyně Lucie Pailová na skatu na jezeře Most

Pláže pro psy na jezeře Most

Psí pláže na Mosteckém jezeře

Na jezeře Most najdete hned 3 pláže pro psy (viz mapu jezera Most). Na hlavní pláži určené pro plavce své čtyřnohé (ani jiné) mazlíčky, prosím, nekoupejte. Výjimku mají v tomto ohledu vodicí a asistenční psi.

Jižní pláž pro psy je ze všech tří psích pláží největší a aktuálně asi nejoblíbenější (tudíž i nejnavštěvovanější). Pokud Vám nevadí, že se k Vám občas připojí další čtyřnohý kamarád, který si bude chtít hrát jak ve vodě, tak i na přilehlé mýtině hned u vody, je to pro Vás ideální volba.

Výhodou jižní pláže pro psy je příjemný přístup do vody, možnost rozložit si na břehu deku a během léta přítomnost stánku s občerstvením, kde se dá platit i kartou (stejně jako u stánků na hlavní pláži pro plavce).

Severní pláže pro psy jsou pro Vás vhodnou volbou, pokud chcete mít se svým čtyřnohým miláčkem trochu klidu a soukromí. Většinou tam totiž nikdo není. Na druhou stranu je tam strmější přístup do vody, nejsou tu žádné stánky s občerstvením a na dece se tu neuvelebíte.

Za fotografie děkujeme Petře, její čtyřnohé společnici Persi a dalším místním pejskařům

psí pláž na jezeře Most; autorka fotografie: Petra, na fotografii: Persi

Potápění na jezeře Most

MOSTECKÉ JEZERO POD HLADINOU

Potápění a provozování bezmotorových vodních sportů na jezeře Most je povoleno na vlastní nebezpečí. Zatím není bez předem vydaného povolení možné zajet přímo k jezeru automobilem.

Parkovat lze na velkém parkovišti u hlavní pláže (cca 150 m od vody) a u jihozápadní pláže pro psy (k přístavišti u pláže pro psy je to cca 250 m). K oběma místům vede vydlážděná cesta a je možné si věci přivézt na vozíku (ten je možné zkusit na hlavní pláži zamknout řetězem k zábradlí). Každopádně suchý parťák na hlídání věcí se hodí vždycky.

Teplota vody: Léto 6–20 °C, zima 0–5 °C
Dobrá viditelnost: 3–8 m
Max. hloubka: cca 75 m (v klidové zóně, kde je zákaz potápění)
Hloubka u břehu hlavní pláže: 5 m (dále od břehu 12 m)
Dno: Oblázkové břehy s pozvolným přístupem do vody (nemělo by hrozit roztrhání výstroje), na dně je sediment, kal a mnoho rostlin (v kalových polích mezi rostlinami neviřte vodu, jinak se kal zvedne a výrazně se zhorší viditelnost)
Ryby: Štiky, okouni, sumci, candáti
Orientace: Poměrně obtížná (detailní potápěčské mapy nemáme k dispozici), orientace dle kompasu (dno je poměrně ploché, v malé hloubce se nelze orientovat podle sklonu dna a vrstevnic)

Kompletní Návštěvní řád území jezera Most naleznete ZDE

Autor fotografií pod hladinou Mosteckého jezera: potápěč Václav Wagner

popápění, Mostecké jezero; autor fotografie: Václav Wagner

JEZERO MOST V ZIMĚ

OTUŽOVÁNÍ NA JEZEŘE MOST

Jezero Most je přístupné celoročně, můžete sem jít na příjemnou procházku i v zimě, stánky s občerstvením na hlavní pláži zůstávají otevřené.

Když na Mosteckém jezeře spatříte velké množství ptáků, je to znamení, že menší rybníky zamrzly. Jezero Most patří k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků, a to včetně těch vzácných. Dokonce si tu můžete domluvit vycházku s ornitologem.

V zimě se na jezero Most vydávají i otužilci. Otužování je zdravé, ovšem než se do něj pustíte, doporučujeme si zjistit, jak bezpečně na to. Asi nejlepší česká příručka pro otužilce je kniha Začni teď! od Davida Vencla, světového rekordmana v plavání pod ledem na jeden nádech bez neoprenu. Český freediver a otužilec David Vencl pořádá i pravidelné kurzy otužování a spolu s dalšími sportovci se na jezero Most i na jezero Milada za Teplicemi pravidelně vydává.

Na jezeře Milada za Teplicemi, které v zimě zamrzá, se můžete otužovat i bruslit. Otužilec David Vencl a sportovec Petr Kapoun takhle dokonce sportují společně. Mějte ovšem na paměti, že plavání pod ledem je úplně jiná disciplína než otužování, tu bez odborné průpravy a bezpečného jištění nikdy sami nezkoušejte. Autor fotografie zamrzlého jezera Milada: Jan Kepič

Pokud jste místní a otužování Vás zajímá, můžete se přidat do klubu Otužilci Most anebo Otužilci Teplice.

otužování, jezero Milada; autor fotografie pro jezero Most: Jan Kepič

Olympijský festival 2024

Olympijský festival jezero Most

 

Olympijský festival 26. 7. – 11. 8. 2024 u jezera Most

Olympijský festival u Mosteckého jezera se uskuteční během letních olympijských her v Paříži.

Účastnit se ho bude řada sportovců, olympioniků i místních sportovních oddílů a klubů. Těšit se můžete mimo jiné na místní populární dámský házenkářský klub Baník Most alias Černé anděly a geparda VERVÁKA z HC VERVA Litvínov. Dále i na živé promítání letních olympijských her v Paříži na velkém plátně přímo u jezera. Během festivalu u jezera Most bude možné svézt se buginou a na Autodromu v Mostě by mělo být k vidění auto z Rallye Dakar.

V listopadu 2023 odstartuje předprodej ubytování u jezera Most ve stanovém městečku Chill Village. Nepromokavé stany udržují v noci teplo, během dne vzdušnost a jsou vybaveny LED osvětlením a nafukovacími lůžky.

V lednu 2024 se spustí i prodej příměstských táborů pro děti.

U jezera Most díky Olympijskému festivalu vyroste nový skatepark a kurt na beachové sporty, které tu trvale zůstanou.

Cílem festivalu je představit návštěvníkům sporty i olympijské hodnoty, jako jsou respekt, přátelství a fair play, a v neposlední řadě probudit v dětech radost z pohybu.

 

Festival nabídne téměř 50 sportů k vyzkoušení:

 

JEZERO MOST

Kam v Mostě a okolí (ne)chodit