Mapa jezera Most

jezero most

mostecké jezero

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Bezplatné parkování u hlavní pláže (200 parkovacích míst a další stání na nezpevněné parkovací ploše opodál)
 • Vstup zdarma
 • Cyklostezka kolem celého jezera Most (okruh 9 km)
 • GPS: 50.526617, 13.648818

 

HLAVNÍ PLÁŽ

 • Čistá a průzračná voda
 • Oblázková pláž se slaměnými slunečníky, přístupová mola, převlékárny a pítka
 • Lehátka k zapůjčení zdarma (lehátka nenechávejte na molech, ať nespadnou do vody)
 • Dětská hřiště (včetně krásného vraku lodi a balanční stezky, mrkněte do naší fotogalerie)
 • Pískové hřiště pro plážové sporty (přístupné zdarma)
 • 3 trvalé stánky s občerstvením, další food trucky sezónně během léta
 • Toalety zdarma (čisté s tekoucí vodou)
 • Nabíjecí stanice pro elektrokola
 • 3 pláže pro psy (na hlavní pláži své chlupáče, prosím, nekoupejte)
 • Do vody neskákejte, pod vodou jsou umístěné kamenné vlnolamy. Bezpečí na prvním místě!
 • U jezera zatím není možné tábořit, stanovat ani rozdělávat oheň
 • K jezeru zajíždí autobus č. 16 a doubledecker (patrový autobus)
 
V termínu 26. 7. – 11. 8. 2024 u jezera Most probíhá Olympijský festival.
 
Okolí jezera Most aktuálně nedisponuje kempem ani půjčovnou paddleboardů / šlapadel / lodiček. Tipy na výlety, ubytování, místní restaurace i půjčovnu paddleboardů naleznete ZDE
 
Kompletní Návštěvní řád území jezera Most naleznete ZDE

STARÉ MĚSTO MOST

CO BÝVALO NEJEN POD VODOU

Jezero Most se nachází v místě bývalého královského města Most. Tzv. „starý Most“ musel ustoupit těžbě uhlí, město bylo v letech 1965 až 1987 zbouráno a obyvatelé vystěhováni do paneláků.

Ve hnědouhelném dolu, který nahradil staré historické město Most, se přestalo těžit v roce 1999. Následně probíhala rekultivace krajiny včetně napouštění Mosteckého jezera z řeky Ohře, to trvalo zhruba 6 let.

Až se budete v jezeře Most koupat, mějte na paměti, že pod Vámi bývalo nádherné město s bohatou architekturou, která připomínala Prahu.

Ze starého města Mostu byl mimo jiné zachráněn děkanský kostel. Během necelého měsíce byl po kolejích přesunut o 841,1 m, aby nebyl zbourán jako zbytek gotického města. Přesun kostela je zapsán do knihy Guinessovy knihy rekordů jako nejtěžší předmět (12.000 tun) přepravovaný po kolejích. Přesunutý kostel i pietní místo, kde původně kostel ve starém Mostě stával, doporučujeme navštívit.

jezero Most, Mostecké jezero, Hněvín

Na jezero Most za koupáním a sportem

Koupání, vodní sporty, běh a cyklistika na jezeře Most

Jezero Most má průzračně čistou vodu, koupání si tu užijete, jen si na oblázkovou pláž raději vezměte karimatku s polstrováním, kdyby byla lehátka, která jsou tu k zapůjčení zdarma, obsazená. U jezera Most nejsou plavčíci, koupání i další aktivity jsou na vlastní nebezpečí.

Mostecké jezero je ideální volbou pro bezmotorové vodní sporty, jako jsou kiting, windsurfing, paddleboarding, kanoistika a veslování nejen na dračích lodích.

Motorová plavidla včetně vodních skútrů jsou na jezeře Most zakázána. Jezero je neprůtočné, nemá žádný přirozený přítok ani odtok a nesmí docházet ke znečištění vody. Z důvodu udržení čistoty vody je na jezeře Most zakázán i rybolov.

Na hlavní pláži je kromě dětských hřišť i víceúčelové pískové hřiště s brankami pro míčové sporty. Jen počítejte s tím, že míč budete často honit dole u borovic, jelikož tu zatím chybí ochranné záchytné sítě.

Kolem jezera Most se táhne okruh (9 km) vhodný pro běh a cyklistiku. Cyklostezka je úzká a relativně rušná. Milovníkům inline bruslení proto raději doporučujeme okruh kolem jezera Matylda, kde je inline dráha širší a bez převýšení.

Při procházce kolem jezera Most se zastavte u altánu s vyhlídkou na jezero Most, nad kterým se rozprostírají tzv. sukcesní plochy v místě bývalého kamenolomu Kočičí vrch (odhalené horniny ponechané v rámci rekultivace krajiny přirozenému vývoji a náletovým rostlinám).

Také vyjděte nahoru na Vyhlídku na severních svazích. Najdete tu řopík (bunkr), který se komunisté v roce 1982 neúspěšně snažili zničit, jelikož stál přímo na okraji lomu, a tak měli obavy, aby nespadl do šachty, kde se v tu dobu těžilo. Nepomohl Semtex ani bagry, řopíku jen pošramotili fasádu a stojí tu dodnes.

Nedaleko se nachází další lehké opevnění vzor 36 (předchůdce řopíků), to bylo před několika lety dvěma jeřáby přemístěno, jelikož stálo v ose nově vybudované silnice kolem jezera Most. 

V roce 2024 po Olympijském festivalu u jezera Most zůstane u hlavní pláže nový skatepark a kurt na beachové sporty.

paddleboarding na jezeře Most; autor fotografie: Zdeněk Kovařik
Cyklostezka kolem jezera Most je ideální k procházkám a jízdě na kole. Jízda na kolečkových bruslích PO CELÉ DÉLCE okruhu je vhodná pouze pro pokročilé sportovce. Okruh je pro jízdu na inline bruslích dost úzký. U severní pláže pro psy a v okolí klidové zóny pro faunu a flóru se navíc nachází úseky s velkým převýšením. Strmé klesání v těchto místech vyžaduje dobrý styl jízdy a značnou kondici.
#jezeromost

Občerstvení na jezeře most

Služby na Mosteckém jezeře

Na hlavní pláži jsou 3 stánky s občerstvením otevřené celoročně, během letní sezóny (zpravidla od května do září) jsou tu i další food trucky a výběr občerstvení je výrazně zajímavější než v mimosezóně.

Trvalé stánky s občerstvením na hlavní pláži (zleva):

 • Stánek Lagarto s kávou, točenou zmrzlinou a buchtičkami se šodó 
 • Bistro Plzeňský restaurant s čepovanou Plzní, Kofolou a nealko pivem, alko drinky, hot dogy a ledovou tříští
 • Rychlé občerstvení Bonmomo s hamburgery, smaženým sýrem, churros a ledovou tříští

 

Trvalé stánky mají za špatného počasí krytou terasu, v zimě ji dokonce vyhřívají a hned vedle jsou k dispozici bezplatné toalety s tekoucí vodou.

Do konce prosince 2023 a jistě i v další letní sezóně na hlavní pláži najdete stánek TrdloBar se sladkými i slanými trdelníky, kávou a Proseccem. Přes zimní sezónu sortiment doplní o horkou čokoládu, grog a červené svařené víno, připravované z karamelu, pomerančové a citrónové kůry a koření.

Věříme, že během letní sezóny 2024 na hlavní pláži nebude chybět ani Cooper’s Street Food, kde připravují hamburgery, quesadilly a hranolky halloumi, a na jižní pláži pro psy zase pojízdný Karavan na jezeře s kávou Costa Coffee, domácí limonádou a občerstvením.

U všech stánků můžete platit hotově i kartou. Další služby se na jezeře Most připravují.

jezero Most, Mostecké jezero

OLYMPIJSKÝ FESTIVAL 2024

Olympijský festival 26. 7. – 11. 8. 2024 u jezera Most

Olympijský festival u Mosteckého jezera se uskuteční během letních olympijských her v Paříži v termínu 26. 7. – 11. 8. 2024.

Účastnit se ho bude řada sportovců, olympioniků i sportovních oddílů a klubů. Těšit se můžete mimo jiné na místní populární dámský házenkářský klub Baník Most alias Černé anděly a geparda VERVÁKA z HC VERVA Litvínov. Dále i na živé promítání letních olympijských her v Paříži na velkém plátně přímo u jezera. Během festivalu se u jezera Most budete moci svézt buginou a na Autodromu v Mostě by mělo být k vidění auto z Rallye Dakar.

V listopadu 2023 odstartuje předprodej ubytování u jezera Most ve stanovém městečku Chill Village. Nepromokavé stany udržují v noci teplo, během dne vzdušnost a jsou vybaveny LED osvětlením a nafukovacími lůžky.

V lednu 2024 se spustí i prodej příměstských táborů pro děti.

U jezera Most díky Olympijskému festivalu vyroste nový skatepark a kurt na beachové sporty, které tu trvale zůstanou.

Cílem festivalu je představit návštěvníkům na 50 sportovních aktivit i olympijské hodnoty, jako jsou respekt, přátelství a fair play, a v neposlední řadě probudit v dětech radost z pohybu.

Olympijský festival na Mosteckém jezeře; autor fotografie: Rastislav Michalko

Pláže pro psy na jezeře Most

Psí pláže na Mosteckém jezeře

Na jezeře Most najdete hned 3 pláže pro psy (viz mapu jezera Most). Na hlavní pláži určené pro plavce své čtyřnohé (ani jiné) mazlíčky, prosím, nekoupejte. Výjimku mají v tomto ohledu vodicí a asistenční psi.

Jižní pláž pro psy je ze všech tří psích pláží největší a aktuálně asi nejoblíbenější (tudíž i nejnavštěvovanější). Pokud Vám nevadí, že se k Vám občas připojí další čtyřnohý kamarád, který si bude chtít hrát jak ve vodě, tak i na přilehlé mýtině hned u vody, je to pro Vás ideální volba.

Výhodou jižní pláže pro psy je příjemný přístup do vody, možnost rozložit si na břehu deku a během léta přítomnost stánku s občerstvením, kde se dá platit i kartou (stejně jako u stánků na hlavní pláži pro plavce).

Severní pláže pro psy jsou pro Vás vhodnou volbou, pokud chcete mít se svým čtyřnohým miláčkem trochu klidu a soukromí. Většinou tam totiž nikdo není. Na druhou stranu je tam strmější přístup do vody, nejsou tu žádné stánky s občerstvením a na dece se tu neuvelebíte.

psí pláž na jezeře Most; autorka fotografie: Petra, na fotografii: Persi

Potápění na jezeře Most

MOSTECKÉ JEZERO POD HLADINOU

Potápění a provozování bezmotorových vodních sportů na jezeře Most je povoleno na vlastní nebezpečí. Zatím není bez předem vydaného povolení možné zajet přímo k jezeru automobilem.

Parkovat lze na velkém parkovišti u hlavní pláže (cca 150 m od vody) a u jihozápadní pláže pro psy (k přístavišti u pláže pro psy je to cca 250 m). K oběma místům vede vydlážděná cesta a je možné si věci přivézt na vozíku (ten je možné zkusit na hlavní pláži zamknout řetězem k zábradlí). Každopádně suchý parťák na hlídání věcí se hodí vždycky.

Teplota vody: Léto 6–20 °C, zima 0–5 °C
Dobrá viditelnost: 3–8 m
Max. hloubka: cca 75 m (v klidové zóně, kde je zákaz potápění)
Hloubka u břehu hlavní pláže: 5 m (dále od břehu 12 m)
Dno: Oblázkové břehy s pozvolným přístupem do vody (nemělo by hrozit roztrhání výstroje), na dně je sediment, kal a mnoho rostlin (v kalových polích mezi rostlinami neviřte vodu, jinak se kal zvedne a výrazně se zhorší viditelnost)
Ryby: Štiky, okouni, sumci, candáti
Orientace: Poměrně obtížná (detailní potápěčské mapy nejsou k dispozici, naši orientační naleznete ZDE), orientace dle kompasu (dno je poměrně ploché, v malé hloubce se nelze orientovat podle sklonu dna a vrstevnic)

Co do objemu vody je jezero Most 10x větší než Máchovo jezero, do nejhlubšího místa Mosteckého jezera (cca 75 m) by se vešla Petřínská rozhledna.

Autor fotografií pod hladinou Mosteckého jezera: potápěč Václav Wagner

popápění, Mostecké jezero; autor fotografie: Václav Wagner

JEZERO MOST V ZIMĚ

OTUŽOVÁNÍ NA JEZEŘE MOST

Jezero Most je přístupné celoročně, můžete sem jít na příjemnou procházku i v zimě, stánky s občerstvením na hlavní pláži zůstávají otevřené.

Když na Mosteckém jezeře spatříte velké množství ptáků, je to znamení, že menší rybníky zamrzly. Jezero Most patří k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků, a to včetně těch vzácných. Dokonce si tu můžete domluvit vycházku s ornitologem.

V zimě se na jezero Most vydávají i otužilci. Otužování je zdravé, ovšem než se do něj pustíte, doporučujeme si zjistit, jak bezpečně na to. Asi nejlepší česká příručka pro otužilce je kniha Začni teď! od Davida Vencla, světového rekordmana v plavání pod ledem na jeden nádech bez neoprenu. Český freediver a otužilec David Vencl pořádá i pravidelné kurzy otužování a spolu s dalšími sportovci se na jezero Most i na jezero Milada za Teplicemi pravidelně vydává.

Na jezeře Milada za Teplicemi, které v zimě zamrzá, se můžete otužovat i bruslit. Otužilec David Vencl a sportovec Petr Kapoun takhle dokonce sportují společně. Mějte ovšem na paměti, že plavání pod ledem je úplně jiná disciplína než otužování, tu bez odborné průpravy a bezpečného jištění nikdy sami nezkoušejte. Autor fotografie zamrzlého jezera Milada: Jan Kepič

Pokud jste místní a otužování Vás zajímá, můžete se přidat do klubu Otužilci Most anebo Otužilci Teplice.

otužování, jezero Milada; autor fotografie pro jezero Most: Jan Kepič

Na jezero Most pro radost

Naši ambasadoři uvádí jezero Most ve známost

Jezero Most je vyhlášenou výletní destinací a místem setkávání. Potkáte tu místní, přespolní i turisty.

Sportovat sem vyráží i místní úspěšní sportovci, mezi které se řadí například lokální patriotka a úspěšná sportovkyně Lucie Pailová. Na jezeru Most ji můžete potkat na skatu, na paddleboardu, cvičit na hlavní pláži a samozřejmě plavat.

Na okruhu kolem jezera můžete potkat Radka Lišku alias fotra v běhu. Jeho osobní běžecký blog na Instagramu doporučujeme sledovat pro načerpání sportovní inspirace a motivace. #fotrivbehu nás baví!

V rámci kondičního tréninku v přípravě na kvalifikaci na letní olympiádu k jezeru pravidelně vyráží běhat i Veronika Dobiášová, závodní hráčka badmintonu, které dlouhodobě fandí celý Most.

V zimní sezóně u jezera Most můžete potkat Davida Vencla, freedivera a otužilce, který Vás do otužování rád zasvětí. Otužovat se a sportovat na jezero chodí i Sandra Nobstová, lektorka zdravého pohybu a trenérka místních krasobruslařů a plavců.

Na jezero Most se za sportem pravidelně vydává i #sportygirl Dominika Fousová, sympatická modelka a MISS České Republiky Social Media 2019. Dominika miluje sport i otužování. Pokud potřebujete povzbudit do cvičení, najít zdravý životní balanc, načerpat inspiraci a pozitivní energii, sledujte Dominičin instagramový profil. Má jiskru a současně přesah do běžného života i do společnosti.

#dekujeme

sportovkyně Lucie Pailová na skatu na jezeře Most

JEZERO MOST

Kam v Mostě a okolí (ne)chodit